20 – 22 ноември 2015 г., в гр. София.
Националната младежка конференция събра на едно място 70 активни младежки представители на организации и неформални групи заедно с представители на администрацията, отговорни за провеждането на младежката политика в България. По време на събитието имаха възможността да дискутират темите, свързани с 4-я цикъл от Структурния диалог: младежката политика, политическото участие на младежите и техния достъп до права. Конференцията се проведе по образеца на младежките конференции на Европейския съюз, организирани на всеки 6 месеца от всяко ротационно председателство на Съвета на ЕС. Основната цел на участниците беше да достигнат до конкретни препоръки, които да бъдат представени на отговорните институции и отстоявани от младежките организации.
Конференцията се проведе в рамките на три работни дни. Първият ден беше разделен на два панела:„ Структурният диалог и младежките политики в България“ и „ Развитие и изпълнение на младежки политики на европейско ниво.
В първия панел участие взеха като официални гости Александър Иванов /НМФ/, министър Красен Кралев /ММС/, заместник – министър Николай Денков /МОН/ и г-жа Антоанета Цонева / МТСП/. След приветствие към участниците г-н Красен Кралев представи новия заместник – министър, г-жа Нина Найденова, която се присъедини към дискусията. Основни акценти от дискусията:
– Работата на терен се осъществява предимно от младежките организации.
– Младежката политика се прави с документи, които се депозират навреме .
– Младите хора трябва да четат не само заглавията, но и наличната документация, анализите по темата и сами да правят анализи.
– Координация на ММС и Националното сдружение на общините в България по развитие на младежката политика на местно ниво.
– Политиката е дългосрочен и сложен процес.
– Ако искаме институциите да разширяват механизмите на влияние, то трябва да ги използваме, когато са налични.
– Мнението не е факт!
– Административно – организационния капацитет на младежките организации е сравнително нисък поради липса на устойчивост в нужните ресурси.
– България се променя! Бизнесът вече не „очаква кадри“, той иска да участва в развитието на компетенции.
– ММС се ангажира в развитието на общ координационен механизъм между различните институции и организации през 2016, които имат пряко отношение към младежката политика.
Във втория панел участие взеха г-н Александър Иванов / НМФ, г-жа Мануела Радева / ЦРЧР/, Ева Паунова / ЕП, видео приветствие/ и г-н Андрей Новаков / и обсъдиха заедно с участниците възможностите на младите хора за гражданско участие, развитие на предприемачески идеи и ролята на технологиите.
Основни акценти от дискусията:
– Ключовите компетенции, които натрупваме, чрез неформално и информално учене
– Включване на повече хора в дейностите на младежките организации, ползи за общността
– Валидиране на придобитите компетенции
– За всеки проблем има поне седем решения, нека пробваме поне две.
– Ние, врабчетата!
– Пред нашите идеи няма Шенген и визи!
През втория ден работата беше разделена на две части – презентационно – дискусионна и практическа работа. През първата половина участниците се запознаха с Европейската година на развитието със студенти от Софийския университет / презентация/, катедра Публична администрация. Втората презентация беше обзор на Структурния диалог на европейско ниво и развитието на темите през годините. През втората половина от деня работиха по препоръките от последната Европейска младежка конференция в Люксембург, като задачата беше да обсъдят кои и как от тях могат да бъдат приложени на национално ниво. В третия ден участниците представиха работата по групи и предоставиха възможност на фасилитаторите да обобщат резултати и да ги представят на Национален младежки форум за изработване на Становище, което да бъде представено на отговорните институции.
Събитието е част от проекта за развитие на Структурния диалог в България на Националната работна група, оглавявана от Национален младежки форум, и е финансиран по програма „Еразъм +“ на Европейската комисия.
"*" показва задължителните полета