От 7ми до 10ти септември в Будапеща, Унгария се проведе третата и последна Европейска младежка конференция от Диалога на ЕС по въпросите за младежта.
България беше представена от младежките делегати Димитър Фердинандов, Сейрула Лютви и Никол Хамбарлиева, които взеха участие в различни работни групи по време на конференцията.
Димитър взе участие в работна група, посветена на улесняване на достъпа на младежи, особено в отдалечените региони, до национални и Европейски програми. С подкрепата на представители на Европейската комисия, младежките и министерските делегати в групата формираха мерки за подобряване на участието на младежи в процеса на разработване на програмите на национално и европейско ниво и подкрепа на националните агенции за достигането на повече млади хора и организирането на обучения за кандидатстване и младежка работа. Подчертана бе и ключовата роля на силните национални младежки съвети.
Сейрула взе участие в работна група, фокусирана върху подобряването на формалното и неформалното образование, развитието на таланти и възможностите за обучение в отдалечените региони. В групата участваха младежки делегати, представители от международни младежки организации и министерски делегати. Главните изводи на групата за нужните промени бяха постигането на подкрепа в общностите от тези региони, борбата с предразсъдъците, изграждането на достъпен междупоколенчески диалог и младежки пространства, също така и подсилване на визията за бъдещето. От групата бяха извлечени предложения за установяването на мобилен метод за обучаване и трениране на младежи от отдалечените региони, както и за предоставяне на повече възможности за младежки обмени.
Никол взе участие в работна група, фокусирана върху насърчаване на активното участие на младите хора от отдалечените региони в дискусиите и вземането на решения на местно, регионално, национално и европейско ниво. В работната група се включиха младежки и министерски делегати, международни младежки организации, както и европейски младежки координатори на Европейската комисия. Дискутираха се мерки и практики, като създаване на формални и неформални срещи поне два пъти годишно в отдалечените региони с цел ангажиране на младежта в политическите дискусии.
В допълнение на работата, посветена на включването на младежите в отдалечените региони, делегатите обсъдиха и бъдещето на Диалога по въпросите за младежта в ЕС. В рамките на допълнителна сесия на всички работни групи, делегатите изготвиха SWOT анализ на силните и слабите страни на механизма, на база на който ще се работни върху подобряването му от следващия цикъл.
Настоящата дейност e част от проекта “Youth Dialogue in Bulgaria” в изпълнение на процеса по Диалога на ЕС по въпросите за младежта, осъществяван от Националната работна група и с финансовата подкрепа на програма Еразъм+.
"*" показва задължителните полета